Date Teams/Event Time Score Links
 
November
Sat. 2 vs. New England Fall Collegiate Championships @ Northampton, Mass. (Smith College) Final Mandel gold, Cardillo silver, Berman bronze
Sat. 16 vs. Northeast Conference Meet #1 @ Providence, R.I. (Brown University) Final W4-L1
  vs. BU (W, 26-1), UMass (W, 21-6), UNH (W, 21-6), MIT (W, 15-12), Sacred Heart (L, 12-15)
 
December
Sun. 8 Brandeis Invitational 9:00 AM 2W-3L
  vs. Yale (L, 10-17), St. John's (L, 12-15), Columbia (L, 7-20), Johns Hopkins (W, 18-9), AFA (W, 15-12)
 
January
Fri. 17 vs. USA Fencing North American Cup # @ TBA  
  January 17-20
Sat. 25 vs. Northeast Conference Meet #2 @ Chestnut Hill, Mass. (Boston College) Final W4-L1
  vs. Brown (L, 9-18), BC (W, 20-7), Dartmouth (W, 19-8), Vassar (W, 22-5)
 
February
Sat. 1 Eric Sollee Invitational Final W4-L1
  vs. NYU (L, 12-15), Hunter (W, 21-6), NJIT (W, 21-6), Stevens (W, 20-7), Haverford (W, 22-5)
Sat. 8 vs. Duke Invitational @ Durham, N.C. (Duke) Final W5-L0
  vs. Duke (W, 15-12), UNC (W, 17-10), Air Force (W, 17-10), JHU (W, 18-9), MIT (W, 16-11)
Wed. 12 vs. Beanpot Tournament @ Cambridge, Mass. (MIT) Final W2-L1
  vs. MIT, Boston College, Harvard
Fri. 14 vs. USA Fencing Junior Olympic Championships # @ TBA  
  February 14-17
Sat. 22 vs. New England Collegiate Championships @ Holyoke, Mass. (Mt. Holyoke) Final 1st place, Mandel sabre gold
Sun. 23 vs. US Squad Championships @ Princeton University Final Foil, Sabre bronze
 
March
Sun. 9 vs. NCAA Regional Championships @ Wellesley College Final Mandel 5th, Ochs-Willard 12th in sabre, Berman 11th in foil
Sat. 22 vs. NCAA Championships @ Ohio State End Day 3 10 pts, 21st place
  March 20-23
Sun. 23 vs. NCAA Championships @ Columbus, Ohio (Ohio State) Final 18 pts, 21st place
 
November
Sat. 1 vs. New England Fall Collegiate Championships @ Smith College Final 1 gold, 2 silver, 2 bronze
Sat. 15 vs. Northeast Conference Meet 1 @ MIT Final W4-L1
  vs. BU, UMass, MIT, Sacred Heart, UNH
 
December
Sun. 7 Brandeis Invitational Final W2-L2
  vs. Yale (17-10), St. Johns (9-18), Johns Hopkins (15-12), Air Force (11-16)
 
January
Sat. 17 vs. Western Invitational @ Air Force Academy Final W2-L3
  vs. Air Force (W, 14-13), Stanford (L, 8-19), Cal Tech (W, 24-3), UCSD (L, 13-14), Duke (10-17)
Sat. 24 vs. Northeast Conference Meet 2 @ Brown   W5-L0
  vs. Brown (W, 14-13), BC (W, 18-9), Dartmouth (W, 20-7), Vassar (W, 18-9), Tufts, (W, 24-3)
Sat. 31 NYU Final W, 16-11
 
February
Sun. 1 vs. Eric Sollee Invitational @ MIT Final W5-L1
  vs. NYU (L, 12-15), Stevens (W, 16-11), NJIT (W, 14-13), Duke, (W, 15-12), Haverford (W, 16-11), Yeshiva (W, 24-3)
Wed. 11 Beanpot Tournament Final W2-L1
  vs. MIT (W, 14-13), Boston College (W, 19-8), Harvard (L, 9-18)
Sat. 21 vs. New England Collegiate Championships @ Poughkeepsie, N.Y. (Vassar College)   3rd pl men, 3rd overall
Sun. 22 vs. U.S. Squad Championships @ Drew University Final MSabre bronze
 
March
Sun. 8 vs. NCAA Regional Championships @ New York University Final Berman, Mandel 11th
# Exhibition
Bold: Home event