Licensed to Clark University           HY-TEK's Meet Manager 1/20/2010 10:48 PM
                         Clark vs Brandeis - 1/20/2010                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandeis Swimming and Diving  'A'                 4:13.25    4:20.34   11  
     1) Chui, Angela SO                 2) Spicer, Holly FR               
     3) Lyons, Siobhan SR               4) Allan, Elise SO                
                  30.02   1:01.75 (1:01.75)     1:36.59 (34.84)   2:15.84 (1:14.09)
        2:45.74 (29.90)   3:20.19 (1:04.35)     3:49.15 (28.96)   4:20.34 (1:00.15)
  2 Clark University  'A'                             4:22.62    4:22.98    4  
     1) Kleyboecker, Mollie FR          2) Houghton, Maura SO             
     3) Newton, Emily FR                4) Smith, Erin SO                 
                  33.64   1:07.15 (1:07.15)     1:41.86 (34.71)   2:21.84 (1:14.69)
        2:51.61 (29.77)   3:25.89 (1:04.05)     3:52.97 (27.08)     4:22.98 (57.09)
  3 Clark University  'B'                                  NT    4:39.30    2  
     1) Senterfitt, Karissa SO          2) King, Morgan SO                
     3) Petrini, Sarah FR               4) MacDowell, Katie SR            
                  33.94   1:09.04 (1:09.04)     1:44.53 (35.49)   2:25.34 (1:16.30)
        2:56.52 (31.18)   3:36.25 (1:10.91)     4:05.18 (28.93)   4:39.30 (1:03.05)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandeis Swimming and Diving  'A'                 3:39.87    3:44.53   11  
     1) Danon, Daniel FR                2) Eder, Marc SO                  
     3) Bennett, Aaron JR               4) Hershman, Jesse SR             
                  28.28       57.98 (57.98)     1:27.22 (29.24)   2:00.09 (1:02.11)
        2:25.02 (24.93)     2:53.36 (53.27)     3:17.78 (24.42)     3:44.53 (51.17)
  2 Clark University  'A'                             3:52.23    3:48.24    4  
     1) Garr, Ryan SO                   2) Hart, Cooper SO                
     3) Howard, Dan JR                  4) Sistare, Tim FR                
                  26.24       53.68 (53.68)     1:24.33 (30.65)   1:59.33 (1:05.65)
        2:24.94 (25.61)     2:56.62 (57.29)     3:20.80 (24.18)     3:48.24 (51.62)
  3 Brandeis Swimming and Diving  'B'                      NT    4:12.60    2  
     1) Fei, David SO                   2) Lefland, Aaron FR              
     3) Goldman, Jared FR               4) Karkantis, Niko FR             
                  30.39   1:04.60 (1:04.60)     1:36.67 (32.07)   2:12.89 (1:08.29)
        2:41.45 (28.56)   3:18.29 (1:05.40)     3:43.60 (25.31)     4:12.60 (54.31)
  4 Clark University  'B'                                  NT    4:23.35  
     1) Oldenburg, Colin JR             2) Amari, Jeff JR                 
     3) Yocum, Josh SO                  4) Strzempko, Joe FR              
                  37.03   1:16.52 (1:16.52)     1:49.36 (32.84)   2:27.09 (1:10.57)
        2:55.12 (28.03)   3:29.26 (1:02.17)     3:54.67 (25.41)     4:23.35 (54.09)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosen, Elizabeth          JR Clark               11:07.30   11:11.30    9  
                  29.97     1:02.89 (32.92)     1:36.36 (33.47)     2:09.75 (33.39)
        2:43.41 (33.66)     3:17.33 (33.92)     3:51.26 (33.93)     4:25.56 (34.30)
        4:59.44 (33.88)     5:33.39 (33.95)     6:07.30 (33.91)     6:41.31 (34.01)
        7:15.05 (33.74)     7:48.80 (33.75)     8:22.84 (34.04)     8:56.81 (33.97)
        9:30.82 (34.01)    10:04.67 (33.85)    10:38.37 (33.70)    11:11.30 (32.93)
  2 Kleyboecker, Mollie       FR Clark               11:27.35   11:12.41    4  
                  30.78     1:03.71 (32.93)     1:37.05 (33.34)     2:10.71 (33.66)
        2:44.74 (34.03)     3:18.58 (33.84)     3:52.58 (34.00)     4:26.69 (34.11)
        5:00.65 (33.96)     5:34.51 (33.86)     6:08.90 (34.39)     6:42.82 (33.92)
        7:16.89 (34.07)     7:50.90 (34.01)     8:24.86 (33.96)     8:58.89 (34.03)
        9:32.82 (33.93)    10:06.59 (33.77)    10:40.30 (33.71)    11:12.41 (32.11)
  3 Lyons, Siobhan            SR Brandeis            11:50.27   11:43.42    3  
                  31.69     1:06.49 (34.80)     1:41.56 (35.07)     2:16.85 (35.29)
        2:52.42 (35.57)     3:27.97 (35.55)     4:03.38 (35.41)     4:38.57 (35.19)
        5:14.27 (35.70)     5:49.90 (35.63)     6:25.28 (35.38)     7:00.87 (35.59)
        7:36.22 (35.35)     8:11.70 (35.48)     8:47.36 (35.66)     9:23.02 (35.66)
        9:58.62 (35.60)    10:34.05 (35.43)    11:09.34 (35.29)    11:43.42 (34.08)
  4 Rice, Lisa                SR Brandeis            12:07.03   11:58.91    2  
                  32.08     1:07.17 (35.09)     1:42.94 (35.77)     2:18.60 (35.66)
        2:54.13 (35.53)     3:30.12 (35.99)     4:06.04 (35.92)     4:42.10 (36.06)
        5:18.18 (36.08)     5:54.49 (36.31)     6:30.44 (35.95)     7:06.90 (36.46)
        7:43.19 (36.29)     8:19.88 (36.69)     8:56.66 (36.78)     9:33.47 (36.81)
       10:10.15 (36.68)    10:46.75 (36.60)    11:23.38 (36.63)    11:58.91 (35.53)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Aaron            JR Brandeis            10:26.61   10:40.29    9  
                  27.93       58.29 (30.36)     1:29.67 (31.38)     2:01.23 (31.56)
        2:33.14 (31.91)     3:05.32 (32.18)     3:37.66 (32.34)     4:11.02 (33.36)
        4:43.69 (32.67)     5:16.91 (33.22)     5:49.27 (32.36)     6:21.14 (31.87)
        6:53.17 (32.03)     7:25.08 (31.91)     7:57.37 (32.29)     8:30.19 (32.82)
        9:02.90 (32.71)     9:35.76 (32.86)    10:07.66 (31.90)    10:40.29 (32.63)
  2 Cemaj, Alex               SR Brandeis            10:36.32   10:46.86    4  
                  29.02     1:00.35 (31.33)     1:32.44 (32.09)     2:04.74 (32.30)
        2:36.98 (32.24)     3:09.65 (32.67)     3:42.50 (32.85)     4:15.03 (32.53)
        4:47.81 (32.78)     5:20.91 (33.10)     5:54.06 (33.15)     6:26.75 (32.69)
        6:59.80 (33.05)     7:33.10 (33.30)     8:05.75 (32.65)     8:38.15 (32.40)
        9:10.38 (32.23)     9:42.80 (32.42)    10:15.43 (32.63)    10:46.86 (31.43)
  3 Reid, Curtis              SR Clark               11:00.19   10:56.29    3  
                  28.76     1:00.71 (31.95)     1:33.03 (32.32)     2:05.75 (32.72)
        2:38.76 (33.01)     3:11.73 (32.97)     3:44.55 (32.82)     4:17.59 (33.04)
        4:50.72 (33.13)     5:23.81 (33.09)     5:57.05 (33.24)     6:30.27 (33.22)
        7:03.94 (33.67)     7:37.40 (33.46)     8:10.70 (33.30)     8:43.92 (33.22)
        9:17.19 (33.27)     9:50.56 (33.37)    10:23.81 (33.25)    10:56.29 (32.48)
  4 Tukachinsky, Eli          JR Brandeis            11:28.51   11:07.40    2  
                  28.87     1:00.92 (32.05)     1:33.91 (32.99)     2:07.05 (33.14)
        2:40.37 (33.32)     3:14.01 (33.64)     3:47.71 (33.70)     4:21.52 (33.81)
        4:55.50 (33.98)     5:29.11 (33.61)     6:03.16 (34.05)     6:36.67 (33.51)
        7:10.69 (34.02)     7:44.53 (33.84)     8:18.33 (33.80)     8:52.01 (33.68)
        9:26.11 (34.10)    10:00.15 (34.04)    10:33.83 (33.68)    11:07.40 (33.57)
  5 Howard, Dan               JR Clark               11:08.23   11:26.49    1  
                  29.06     1:01.41 (32.35)     1:34.60 (33.19)     2:08.39 (33.79)
        2:42.85 (34.46)     3:18.33 (35.48)     3:53.71 (35.38)     4:29.48 (35.77)
        5:04.11 (34.63)     5:39.77 (35.66)     6:14.87 (35.10)     6:50.03 (35.16)
        7:25.53 (35.50)     8:00.56 (35.03)     8:35.29 (34.73)     9:10.36 (35.07)
        9:43.98 (33.62)    10:18.99 (35.01)    10:53.25 (34.26)    11:26.49 (33.24)
  6 Coose, Cory               SO Clark               12:22.85   12:10.13  
                  30.79     1:05.11 (34.32)     1:41.10 (35.99)     2:17.69 (36.59)
        2:55.12 (37.43)     3:32.24 (37.12)     4:09.26 (37.02)     4:47.03 (37.77)
        5:24.65 (37.62)     6:02.14 (37.49)     6:39.25 (37.11)     7:16.60 (37.35)
        7:54.01 (37.41)     8:31.35 (37.34)     9:08.52 (37.17)     9:45.39 (36.87)
       10:22.74 (37.35)    10:59.68 (36.94)    11:35.58 (35.90)    12:10.13 (34.55)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Dana           SR Clark                2:02.09    2:01.89    9  
                  28.92       59.63 (30.71)     1:30.34 (30.71)     2:01.89 (31.55)
  2 Viray, Hollis             SR Brandeis             2:01.59    2:04.46    4  
                  28.38       59.61 (31.23)     1:32.06 (32.45)     2:04.46 (32.40)
  3 Stewart, Corri            SR Clark                     NT    2:12.09    3  
                  30.83     1:05.28 (34.45)     1:39.69 (34.41)     2:12.09 (32.40)
  4 Hentoff, Dasha            SR Brandeis                  NT    2:13.05    2  
                  31.12     1:05.02 (33.90)     1:39.45 (34.43)     2:13.05 (33.60)
  5 Rouleau, Emily            JR Clark                2:17.73    2:14.26    1  
                  31.20     1:05.73 (34.53)     1:40.76 (35.03)     2:14.26 (33.50)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garr, Ryan                SO Clark                     NT    1:46.15    9  
                  24.67       52.06 (27.39)     1:19.58 (27.52)     1:46.15 (26.57)
  2 Danon, Daniel             FR Brandeis             1:48.72    1:51.99    4  
                  26.01       54.21 (28.20)     1:23.27 (29.06)     1:51.99 (28.72)
  3 Wellins, Justin           SR Brandeis             1:52.13    1:54.75    3  
                  26.19       54.94 (28.75)     1:24.36 (29.42)     1:54.75 (30.39)
  4 Sistare, Tim              FR Clark                1:58.02    1:58.41    2  
                  27.13       56.86 (29.73)     1:27.79 (30.93)     1:58.41 (30.62)
  5 Strzempko, Joe            FR Clark                     NT    2:01.75    1  
                  27.35       57.19 (29.84)     1:29.59 (32.40)     2:01.75 (32.16)
  6 Goldman, Jared            FR Brandeis             2:09.03    2:09.81  
                  28.06     1:00.08 (32.02)     1:34.69 (34.61)     2:09.81 (35.12)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houghton, Maura           SO Clark                  25.45      26.04    9  
  2 Simms, Dana               JR Brandeis                  NT      28.60    4  
  3 Packard, Lisa             SO Clark                  28.15      28.74    3  
  4 Rice, Lisa                SR Brandeis                  NT      28.90    2  
  5 Petrini, Sarah            FR Clark                  28.26      29.29    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liu, James                SR Brandeis               22.01      22.69    9  
  2 Eaton, Zach               FR Clark                  23.84      23.93    4  
  3 Allgaier, Josh            SO Brandeis               22.95      23.95    3  
  4 Smith, Mike               GR Clark                  24.29      24.45    2  
  5 Karkantis, Niko           FR Brandeis               23.81      24.68    1  
  6 Oldenburg, Colin          JR Clark                  26.15      26.46  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chui, Angela              SO Brandeis             2:12.12    2:16.22    9  
                  29.77     1:03.40 (33.63)     1:43.08 (39.68)     2:16.22 (33.14)
  2 Viray, Hollis             SR Brandeis             2:17.01    2:23.48    4  
                  30.93     1:09.99 (39.06)     1:40.55 (30.56)     2:23.48 (42.93)
  3 Newton, Emily             FR Clark                2:23.85    2:27.82    3  
                  30.58     1:08.19 (37.61)     1:53.20 (45.01)     2:27.82 (34.62)
  4 Senterfitt, Karissa       SO Clark                2:31.36    2:30.40    2  
                  33.29     1:12.32 (39.03)     1:57.15 (44.83)     2:30.40 (33.25)
  5 Shepro, Sarah             SO Clark                     NT    2:50.70    1  
                  33.24     1:14.84 (41.60)     2:10.75 (55.91)     2:50.70 (39.95)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danon, Daniel             FR Brandeis             2:02.11    2:05.84    9  
                  26.97     1:00.59 (33.62)     1:38.17 (37.58)     2:05.84 (27.67)
  2 Hart, Cooper              SO Clark                2:08.00    2:06.05    4  
                  27.69     1:00.38 (32.69)     1:36.77 (36.39)     2:06.05 (29.28)
  3 Fei, David                SO Brandeis             2:11.64    2:13.65    3  
                  28.87     1:04.42 (35.55)     1:44.85 (40.43)     2:13.65 (28.80)
  4 Kappel, Alex              FR Clark                2:18.04    2:14.68    2  
                  27.24     1:00.61 (33.37)     1:44.41 (43.80)     2:14.68 (30.27)
  5 Lefland, Aaron            FR Brandeis             2:19.33    2:19.29    1  
                  30.30     1:07.95 (37.65)     1:48.50 (40.55)     2:19.29 (30.79)
  6 Amari, Jeff               JR Clark                2:21.62    2:23.87  
                  30.26     1:07.48 (37.22)     1:48.89 (41.41)     2:23.87 (34.98)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Eileen            SO Clark                 277.75     274.45    9  
  2 Simms, Dana               JR Brandeis              221.25     220.40    4  
  3 Celiberti, Staci          FR Clark                 201.98     193.70    3  
  4 Heller, Jordan            SO Clark                 173.15     172.35    2  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stabile, Mark             SR Clark                 209.50     213.20    9  
  2 Moody, Sam                SO Clark                 220.75     206.40    4  
  3 Wetmore, Greg             JR Clark                 172.00     183.10    3  
  4 Cemaj, Alex               SR Brandeis              191.85     161.50    2  
 -- Ehrenberg, Noah           FR Clark                 145.25    X166.80  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Siobhan            SR Brandeis             2:19.82    2:20.14    9  
                  32.83     1:08.93 (36.10)     1:45.53 (36.60)     2:20.14 (34.61)
  2 Newton, Emily             FR Clark                2:22.41    2:20.67    4  
                  32.27     1:08.45 (36.18)     1:44.77 (36.32)     2:20.67 (35.90)
  3 Senterfitt, Karissa       SO Clark                2:35.41    2:33.77    3  
                  34.61     1:15.09 (40.48)     1:55.92 (40.83)     2:33.77 (37.85)
  4 Hentoff, Dasha            SR Brandeis             2:34.11    2:36.02    2  
                  35.05     1:14.76 (39.71)     1:55.67 (40.91)     2:36.02 (40.35)
  5 MacDowell, Katie          SR Clark                     NT    2:52.60    1  
                  35.08     1:19.42 (44.34)     2:06.27 (46.85)     2:52.60 (46.33)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Aaron            JR Brandeis             1:57.09    2:01.71    9  
                  27.67       58.95 (31.28)     1:30.36 (31.41)     2:01.71 (31.35)
  2 Hershman, Jesse           SR Brandeis             2:11.16    2:15.14    4  
                  29.93     1:03.84 (33.91)     1:39.09 (35.25)     2:15.14 (36.05)
  3 Tukachinsky, Eli          JR Brandeis                  NT    2:19.37    3  
                  30.06     1:04.42 (34.36)     1:40.92 (36.50)     2:19.37 (38.45)
  4 Kappel, Alex              FR Clark                     NT    2:22.40    2  
                  31.07     1:07.56 (36.49)     1:45.83 (38.27)     2:22.40 (36.57)
  5 Yocum, Josh               SO Clark                2:22.06    2:22.77    1  
                  30.21     1:04.77 (34.56)     1:43.07 (38.30)     2:22.77 (39.70)
  6 Eaton, Zach               FR Clark                2:23.94    2:29.71  
                  30.25     1:06.47 (36.22)     1:48.34 (41.87)     2:29.71 (41.37)
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Erin               SO Clark                  56.93      56.53    9  
                  27.20       56.53 (29.33)                                        
  2 Houghton, Maura           SO Clark                     NT      56.56    4  
                  27.29       56.56 (29.27)                                        
  3 Allan, Elise              SO Brandeis               59.33      59.22    3  
                  28.58       59.22 (30.64)                                        
  4 Spicer, Holly             FR Brandeis                  NT    1:01.88    2  
                  30.01     1:01.88 (31.87)                                        
  5 Petrini, Sarah            FR Clark                     NT    1:03.41    1  
                  30.23     1:03.41 (33.18)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liu, James                SR Brandeis               48.23      49.72    9  
                  23.81       49.72 (25.91)                                        
  2 Wellins, Justin           SR Brandeis               49.99      51.06    4  
                  24.72       51.06 (26.34)                                        
  3 Sistare, Tim              FR Clark                  51.89      51.98    3  
                  25.15       51.98 (26.83)                                        
  4 Allgaier, Josh            SO Brandeis               51.17      52.51    2  
                  25.69       52.51 (26.82)                                        
  5 Smith, Mike               GR Clark                  52.77      54.32    1  
                  25.66       54.32 (28.66)                                        
  6 Conroy, Chris             FR Clark                1:03.50      59.44  
                  28.23       59.44 (31.21)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chui, Angela              SO Brandeis             2:13.23    2:11.57    9  
                  31.16     1:04.48 (33.32)     1:37.86 (33.38)     2:11.57 (33.71)
  2 Akerfelds, Dana           SR Clark                2:14.16    2:12.21    4  
                  31.16     1:04.04 (32.88)     1:38.23 (34.19)     2:12.21 (33.98)
  3 Stewart, Corri            SR Clark                2:26.14    2:27.74    3  
                  34.88     1:12.21 (37.33)     1:50.50 (38.29)     2:27.74 (37.24)
  4 Rouleau, Emily            JR Clark                     NT    2:36.21    2  
                  36.17     1:15.73 (39.56)     1:56.25 (40.52)     2:36.21 (39.96)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garr, Ryan                SO Clark                1:59.16    1:56.48    9  
                  27.20       56.98 (29.78)     1:26.86 (29.88)     1:56.48 (29.62)
  2 Eder, Marc                SO Brandeis             2:04.82    2:10.19    4  
                  29.89     1:01.66 (31.77)     1:35.60 (33.94)     2:10.19 (34.59)
  3 Hart, Cooper              SO Clark                     NT    2:12.68    3  
                  31.07     1:05.27 (34.20)     1:40.58 (35.31)     2:12.68 (32.10)
  4 Fei, David                SO Brandeis             2:11.76    2:13.94    2  
                  31.11     1:05.39 (34.28)     1:40.36 (34.97)     2:13.94 (33.58)
  5 Cemaj, Alex               SR Brandeis                  NT    2:20.15    1  
                  33.53     1:08.60 (35.07)     1:44.45 (35.85)     2:20.15 (35.70)
  6 Coose, Cory               SO Clark                2:36.79    2:28.58  
                  34.47     1:12.59 (38.12)     1:51.42 (38.83)     2:28.58 (37.16)
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viray, Hollis             SR Brandeis             5:24.36    5:24.10    9  
                  29.37     1:01.38 (32.01)     1:34.14 (32.76)     2:07.51 (33.37)
        2:40.83 (33.32)     3:14.19 (33.36)     3:47.29 (33.10)     4:19.91 (32.62)
        4:52.13 (32.22)     5:24.10 (31.97)                                        
  2 Rosen, Elizabeth          JR Clark                5:29.18    5:25.94    4  
                  29.77     1:02.41 (32.64)     1:34.99 (32.58)     2:07.75 (32.76)
        2:40.83 (33.08)     3:13.98 (33.15)     3:47.20 (33.22)     4:20.31 (33.11)
        4:53.36 (33.05)     5:25.94 (32.58)                                        
  3 Kleyboecker, Mollie       FR Clark                5:29.83    5:29.77    3  
                  30.32     1:02.81 (32.49)     1:35.86 (33.05)     2:09.12 (33.26)
        2:42.51 (33.39)     3:16.03 (33.52)     3:49.62 (33.59)     4:23.34 (33.72)
        4:56.82 (33.48)     5:29.77 (32.95)                                        
  4 Rice, Lisa                SR Brandeis             5:54.08    5:54.09    2  
                  31.45     1:06.59 (35.14)     1:42.21 (35.62)     2:18.02 (35.81)
        2:53.98 (35.96)     3:30.01 (36.03)     4:06.20 (36.19)     4:42.36 (36.16)
        5:19.18 (36.82)     5:54.09 (34.91)                                        
  5 Aballo, Jen               JR Clark                6:10.20    6:09.91    1  
                  32.43     1:09.10 (36.67)     1:45.94 (36.84)     2:23.24 (37.30)
        3:00.49 (37.25)     3:38.37 (37.88)     4:16.27 (37.90)     4:54.59 (38.32)
        5:32.56 (37.97)     6:09.91 (37.35)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hershman, Jesse           SR Brandeis             5:08.59    5:15.55    9  
                  28.31       58.89 (30.58)     1:30.38 (31.49)     2:02.60 (32.22)
        2:35.02 (32.42)     3:06.46 (31.44)     3:38.78 (32.32)     4:11.76 (32.98)
        4:44.08 (32.32)     5:15.55 (31.47)                                        
  2 Howard, Dan               JR Clark                5:20.71    5:21.22    4  
                  27.61       58.58 (30.97)     1:30.60 (32.02)     2:02.94 (32.34)
        2:35.49 (32.55)     3:08.24 (32.75)     3:41.63 (33.39)     4:15.48 (33.85)
        4:48.86 (33.38)     5:21.22 (32.36)                                        
  3 Reid, Curtis              SR Clark                5:19.93    5:22.11    3  
                  27.76       59.35 (31.59)     1:31.88 (32.53)     2:04.79 (32.91)
        2:38.05 (33.26)     3:11.29 (33.24)     3:44.36 (33.07)     4:17.56 (33.20)
        4:50.18 (32.62)     5:22.11 (31.93)                                        
  4 Goldman, Jared            FR Brandeis             7:13.80    6:00.43    2  
                  29.70     1:04.31 (34.61)     1:41.33 (37.02)     2:19.04 (37.71)
        2:56.29 (37.25)     3:33.66 (37.37)     4:10.87 (37.21)     4:48.01 (37.14)
        5:24.89 (36.88)     6:00.43 (35.54)                                        
  5 Macksoud, Eric            FR Clark                6:48.29    6:08.15    1  
                  31.93     1:07.68 (35.75)     1:44.42 (36.74)     2:21.90 (37.48)
        2:59.64 (37.74)     3:37.55 (37.91)     4:15.63 (38.08)     4:54.06 (38.43)
        5:31.80 (37.74)     6:08.15 (36.35)                                        
  6 Cancio, Antonio           FR Brandeis             7:31.36    6:57.65  
                  35.46     1:13.89 (38.43)     1:55.57 (41.68)     2:38.27 (42.70)
        3:21.96 (43.69)     4:06.24 (44.28)     4:50.62 (44.38)     5:33.72 (43.10)
        6:17.18 (43.46)     6:57.65 (40.47)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Eileen            SO Clark                 281.60     256.00    9  
  2 Simms, Dana               JR Brandeis              220.55     220.10    4  
  3 Heller, Jordan            SO Clark                 191.25     188.60    3  
  4 Celiberti, Staci          FR Clark                 189.50     169.85    2  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moody, Sam                SO Clark                 220.30     223.65    9  
  2 Stabile, Mark             SR Clark                 220.05     205.65    4  
  3 Wetmore, Greg             JR Clark                 179.50     170.05    3  
  4 Ehrenberg, Noah           FR Clark                 153.95    x155.60  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allan, Elise              SO Brandeis             2:38.84    2:37.68    9  
                  36.64     1:16.23 (39.59)     1:57.12 (40.89)     2:37.68 (40.56)
  2 Spicer, Holly             FR Brandeis             2:35.24    2:39.58    4  
                  37.47     1:18.63 (41.16)     1:58.84 (40.21)     2:39.58 (40.74)
  3 King, Morgan              SO Clark                2:48.42    2:45.64    3  
                  38.46     1:21.50 (43.04)     2:04.15 (42.65)     2:45.64 (41.49)
  4 Hentoff, Dasha            SR Brandeis                  NT    2:49.08    2  
                  39.72     1:22.76 (43.04)     2:05.97 (43.21)     2:49.08 (43.11)
  5 Helm, Samantha            SO Clark                     NT    2:55.41    1  
                  40.63     1:25.22 (44.59)     2:09.56 (44.34)     2:55.41 (45.85)
  6 Packard, Lisa             SO Clark                     NT    3:12.13  
                  43.50     1:32.84 (49.34)     2:23.78 (50.94)     3:12.13 (48.35)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eder, Marc                SO Brandeis             2:13.47    2:24.04    9  
                  31.44     1:07.46 (36.02)     1:45.55 (38.09)     2:24.04 (38.49)
  2 Lefland, Aaron            FR Brandeis             2:30.88    2:30.29    4  
                  34.35     1:13.00 (38.65)     1:52.40 (39.40)     2:30.29 (37.89)
  3 Tukachinsky, Eli          JR Brandeis             2:30.50    2:31.53    3  
                  34.14     1:12.48 (38.34)     1:51.75 (39.27)     2:31.53 (39.78)
  4 Amari, Jeff               JR Clark                2:31.37    2:31.92    2  
                  33.98     1:12.33 (38.35)     1:52.77 (40.44)     2:31.92 (39.15)
  5 Conroy, Chris             FR Clark                2:52.00    2:49.10    1  
                  37.84     1:20.70 (42.86)     2:04.86 (44.16)     2:49.10 (44.24)
  6 Cancio, Antonio           FR Brandeis                  NT   x2:57.09  
                  48.85     1:43.74 (54.89)     2:41.29 (57.55)     2:57.09 (15.80)
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Clark University  'A'                             3:48.65   X3:55.09  
     1) Smith, Erin SO                  2) Stewart, Corri SR              
     3) Newton, Emily FR                4) Akerfelds, Dana SR             
                  27.58       58.49 (58.49)     1:27.04 (28.55)     1:58.14 (59.65)
        2:26.69 (28.55)     2:58.02 (59.88)     3:24.85 (26.83)     3:55.09 (57.07)
 -- Brandeis Swimming and Diving  'A'                 3:50.30   X4:02.46  
     1) Lyons, Siobhan SR               2) Viray, Hollis SR               
     3) Rice, Lisa SR                   4) Chui, Angela SO                
                  29.89   1:01.48 (1:01.48)     1:29.73 (28.25)     2:00.89 (59.41)
        2:31.52 (30.63)   3:04.87 (1:03.98)     3:32.17 (27.30)     4:02.46 (57.59)
 -- Clark University  'C'                                  NT   X4:10.95  
     1) Senterfitt, Karissa SO          2) Petrini, Sarah FR              
     3) Kleyboecker, Mollie FR          4) Rosen, Elizabeth JR            
                  29.24   1:01.82 (1:01.82)     1:32.40 (30.58)   2:08.88 (1:07.06)
        2:37.61 (28.73)   3:09.14 (1:00.26)     3:38.39 (29.25)   4:10.95 (1:01.81)
 -- Clark University  'B'                                  NT   X4:17.12  
     1) MacDowell, Katie SR             2) Rouleau, Emily JR              
     3) Packard, Lisa SO                4) Aballo, Jen JR                 
                  29.86   1:03.57 (1:03.57)     1:33.27 (29.70)   2:05.86 (1:02.29)
        2:36.87 (31.01)   3:12.40 (1:06.54)     3:43.12 (30.72)   4:17.12 (1:04.72)
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandeis Swimming and Diving  'A'                 3:20.11    3:27.79   11  
     1) Wellins, Justin SR              2) Allgaier, Josh SO              
     3) Karkantis, Niko FR              4) Liu, James SR                  
                  24.86       51.74 (51.74)     1:16.29 (24.55)     1:43.81 (52.07)
        2:08.93 (25.12)     2:37.35 (53.54)     3:01.09 (23.74)     3:27.79 (50.44)
  2 Clark University  'A'                             3:27.98    3:33.38    4  
     1) Kappel, Alex FR                 2) Eaton, Zach FR                 
     3) Reid, Curtis SR                 4) Smith, Mike GR                 
                  25.12       52.83 (52.83)     1:17.94 (25.11)     1:44.65 (51.82)
        2:10.16 (25.51)     2:38.76 (54.11)     3:04.07 (25.31)     3:33.38 (54.62)
  3 Clark University  'B'                                  NT    4:01.68    2  
     1) Macksoud, Eric FR               2) Yocum, Josh SO                 
     3) Coose, Cory SO                  4) Oldenburg, Colin JR            
                  30.60   1:05.43 (1:05.43)     1:31.44 (26.01)     2:00.77 (55.34)
        2:28.57 (27.80)     3:00.37 (59.60)     3:29.34 (28.97)   4:01.68 (1:01.31)
 -- Clark University  'C'                                  NT   X3:31.85  
     1) Garr, Ryan SO                   2) Howard, Dan JR                 
     3) Strzempko, Joe FR               4) Sistare, Tim FR                
                  23.34       48.82 (48.82)     1:14.45 (25.63)     1:43.83 (55.01)
        2:10.04 (26.21)     2:39.46 (55.63)     3:04.42 (24.96)     3:31.85 (52.39)
 -- Brandeis Swimming and Diving  'B'                      NT   X3:38.44  
     1) Bennett, Aaron JR               2) Fei, David SO                  
     3) Eder, Marc SO                   4) Goldman, Jared FR              
                  26.06       53.02 (53.02)     1:18.05 (25.03)     1:45.92 (52.90)
        2:12.19 (26.27)     2:41.34 (55.42)     3:08.02 (26.68)     3:38.44 (57.10)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Clark University                    122   2. Brandeis Swimming and Diving        100
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Brandeis Swimming and Diving        139   2. Clark University                    100