Forty-eight named to Fall UAA All-Academic team

The University Athletic Association (UAA) has honored 48 Brandeis University student-athletes as part of its All-Academic team for the fall student-athletes. Those athletes have been selected due to their high merits in the classroom, as well as their participation in UAA sports including; Women's and Men's Cross Country, Women's and Men's Soccer, and Volleyball.

UAA All-Academic recognition is awarded only to those student-athletes who have not only completed one full year of study, but also carry a minimum 3.300 cumulative grade point average. The 3.300 cumulative grade point average standard is parallel to the qualifying threshold used by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) to determine nominations for Academic All-America® candidates across all sports. 

Beginning in April of 1998, the UAA's Presidents Council established the All-Academic program. Student-athletes that qualify are recognized respectfully at the end of the Fall, Winter and Spring seasons each year. Intending to recognize those students who achieve a level of merit in Academics, while balancing the immense commitment their athletic endeavors need.

Brandeis Student-Athletes continually exemplify the standards set out by the Presidents Council, putting in impressive efforts both on and off the field.

Women's Cross Country

Danielle Bertaux       Jr.        Prides Crossing, MA (Beverly)

Andrea Bolduc          So.       Auburn, MA (Auburn)

Emily Bryson                         Sr.        Quincy, MA (North Quincy)

Julia Bryson               Sr.        Quincy, MA (North Quincy)

Elise Hallstead-Williams       So.       Middletown, CT (Mercy)

Mahala Lahvis           So.       Portland, OR (Grant)

Rose Monahan          Sr.        Essex, VT (Essex)

 

Men's Cross Country

Connor Crowley        So.       Ludlow, MA (Ludlow)

Jacob Judd                  Jr.        West Hartford, CT (Conard)

Mark Murdy               So.       Plantsville, CT (Southington)

Erez Needleman        Jr.        Bronx, NY (American Studies at Lehman College)

Harper Pollio-Barbee           So.       Philadelphia, PA (Penn Charter)

Alec Rodgers             Jr.        Wakefield, MA (Wakefield Memorial)

 

Women's Soccer

Zoe Ballas                  Jr.        Scarsdale, NY (Edgemont)

Sierra Dana                Jr.        Lombard, IL (Glenbard East)

Amanda Fernbach    Jr.        Long Beach, CA (Lakewood)

Minjee Lee                 Sr.        New York, NY (Bronx HS of Science)

Hannah Maatallah     Sr.        Wilton, CT (Wilton)

Julia Matson               Sr.        Rockland, MA (Rockland)

Erin McDermott        So.       Westfield, MA (Westfield)

Kerin Miller                Jr.        Marlboro, NJ (Marlboro)

Victoria Richardson Jr.        Tolland, CT (Tolland)

Danielle Scafidi          So.       Stow, MA (Nashoba Regional)

Mackenzie Smith       So.       Northborough, MA (Algonquin Regional)

Emma Spector           Jr.        Needham, MA (Needham)

Sasha Sunday            Sr.        Bethlehem, PA (Allentown Central Catholic)

Emily Thiem               Sr.        Kinnelon, NJ (Kinnelon)

Sam Volpe                  Sr.        Groton, MA (Groton)

 

Men's Soccer

Max Breiter                Jr.        Lincoln, MA (Lawrence Academy)

Devan Casey              Sr.        Amherst, NH (Souhegan)

Noah Gans                 So.       Newton, MA (Newton South)

Evan Glass                  So.       Boxford, MA (Masconomet Regional)

Josh Handler              Sr.        Oakdale, CT (Montville)

Chris Russo                So.       Westford, MA (Westford Academy)

Julien Tremblay         Sr.        Brentwood, TN (Battle Ground Academy)

Alex Walter                Jr.        Londonderry, NH (Lawrence Academy)

Jake Warren              Jr.        Medway, MA (Medway)

 

Volleyball

Emma Bartlett           Jr.        Duxbury, MA (Duxbury)

Marissa Borgert        So.       Blaine, MN (Spring Lake Park)

Yvette Cho                  Sr.        San Diego, CA (Rancho Bernardo)

Kirsten Frauens        Sr.        Webster, NY (Webster Schroeder)

Jillian Haberli             Sr.        Cheshire, CT (Cheshire)

Clare Meyers             So.       Richfield, WI (Slinger)

Marlee Nork              Sr.        Chicago, IL (Walter Payton College Prep)

Leah Pearlman          Sr.        El Paso, TX (El Paso)

Zara Platt                   Sr.        Fountain Valley, CA (Fountain Valley)

Hannah Saadon         So.       New City, NY (Clarkstown North)

Belle Scott                  So.       Portland, OR (Oregon Episcopal School)